نام کاربری :
رمز عبور :
  به خاطر بسپار
کلمه عبور را فراموش کرده ايد؟
ثبت نام کاربر جديد
AWT IMAGE

AWT IMAGE
دیدگاه ها: بیانیه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران پیرامون انتخابات سازمان نظام پزشکی کشور

  چند ماه دیگر دوره 4 ساله هیئت مدیره ، شورای عالی و رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور به اتمام رسیده و انتخابات دوره آتی کلید خواهد خورد. از هم اکنون تلاش‌های زیادی توسط مسئولین فعلی نظام پزشکی برای حضور مجدد در این نهاد بزرگ صنفی شروع شده که ضمن اطلاع رسانی به همکاران ، شایسته تحلیل دقیق و موشکافانه است.

  بدون شک یکی از بهترین راههای استیفای حقوق قانونی شهروندان از طریق نهادهای مدنی و گروههای اجتماعی – صنفی بوده و به همین دلیل لازم است علاوه بر حساسیت ، نسبت به سرنوشت بزرگترین نهاد پزشکی کشور ، آگاهی بخشی لازم به همکاران جامعه پزشکی را در زمان مناسب انجام گیرد.

  دوره فعلی سازمان نظام پزشکی در فضای قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 و متأثر از مدیریت چندین ساله یک جریان فکری صورت پذیرفت و پس از انتخابات پر حاشیه‌ای که به همراه رد صلاحیت برخی چهره‌های شاخص جامعه پزشکی صورت گرفت ، رئیس کنونی سازمان نظان پزشکی و همراهانش با اکثریتی شکننده و ضعیف برای سومین بار بر مسئولیت نظام پزشکی تهران بزرگ ، ریاست کل و شورای عالی سازمان تکیه زدند و غلبه نگرش سیاسی بر فعالیت‌های صنفی این نهاد ارزشمند را در نهایت به یک تشکیلات در حاشیه ، غیر مفید و ضعیف تبدیل کردند.

  آنچه این روزها در سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران اتفاق می‌افتد ، حوادث تلخ و تأسف باری است که از تاریخ تشکیل این قدیمی‌ترین و بزرگترین نهاد مدنی و صنفی کشور بی سابقه است.

  بحرانهای موجود درون سازمان ، گزارشهای مبنی بر تخلفات و سوء استفاده‌های متعدد و متعاقب آن رد صلاحیت شخص رئیس کل سازمان در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ، علیرغم پیگیری‌ها و رایزنی‌های فراوان و پشت پرده توسط ایشان نه تنها باعث خسارت و آسیب جدی به سازمان نظام پزشکی شده بلکه موجب صدمه و خدشه به حیثیت جامعه محترم پزشکی کشور شده است.

  سؤال اصلی این است که در زمینه این آسیب‌ها و مشکلات بزرگ چه کسی پاسخگوست؟

  اگر اتهامات و موارد متعدد ذکر شده در این زمینه از سوی همفکران سیاسی ایشان و شورای نگهبان صحیح است ، یقیناً بهترین راه برای ایشان عذرخواهی از جامعه پزشکی و استعفای هر چه سریعتر از مسئولیت این سازمان در مدت باقیمانده است تا لااقل گوشه‌ای از اعتبار آسیب دیده جامعه پزشکی جبران گردد و اگر اتهامات وارده صحیح نیست چرا ایشان این مسئله مهم را با سکوت ، بی توجهی و دفع الوقت برگزار نموده و به جهت احترام و تنویر افکار عمومی و رفع اتهامات آنهم در آستانه انتخابات سازمان پاسخی ارائه نمی‌دهد و در جهت شفاف‌سازی و جبران حیثیت خدشه‌دار شده جامعه پزشکی قدمی برنمی‌دارد؟

  علاوه بر موارد فوق سقوط اقتدار و از دست دادن نقاط قوت قانون سازمان نظام پزشکی در سالهای اخیر که به واسطه ضعف مدیریت و زد و بندهای سیاسی مسئولین سازمان ایجاد شده موجب شد که تلاش همکاران و مسئولین سازمان در دوره‌های قبل و نمایندگان محترم مجلس در دوره ششم که به تصویب قانون مترقی سازمان نظام پزشکی انجامید از دست رفته و دستاوردهای ارزشمندی در قانون این سازمان که موجب ارتقاء جایگاه و قدرت سازمان نظام پزشکی شده بود به فراموشی سپرده شود.

  آنچه امروز مورد انتظار عموم جامعه پزشکی است شفاف‌سازی ، تنویر اذهان عمومی و جبران حیثیت خدشه‌دار شده این جامعه ارزشمند محترم و خدوم از طریق پاسخگویی و توجه به موارد زیر است :

  1- با توجه به آگاهی جامعه پزشکی از جهت‌گیریهای سیاسی و آبشخور جناحی رئیس کل سازمان نظام پزشکی و اینکه رد صلاحیت انجام شده قطعاً سیاسی نبوده است ، ایشان در مورد اتهامات وارده و موارد مطرح شده که موجب رد صلاحیت ایشان در انتخابات مجلس شورای اسلامی شد چه پاسخی دارد؟

  2- انتظار می‌رود مراجع قانونی و قضایی ذیربط اتهامات و موارد مذکور را پیگیری و نتایج اقدامات قانونی را جهت تنویر اذهان عمومی به خصوص جامعه پزشکی اعلام نمایند.

  3- رئیس کل سازمان نظام پزشکی در مورد ضعف مدیریت و مخدوش شدن اختیارات و نقاط قوت قانون سازمان نظام پزشکی از قبیل حق تعیین تعرفه بخش خصوصی چه پاسخی دارد؟

  4- از شورایعالی سازمان نظام پزشکی و مجمع عمومی سازمان انتظار می‌رود تا حصول نتیجه بررسی‌های بعمل آمده بنا به وظیفه قانونی خود در مورد گزارش مورخ 19/12/1390 بازرسان محترم در مجمع عمومی سالیانه سازمان و در مورد تخلفات انجام شده به استناد بند الف ماده 15 و همچنین تبصره 2 ماده 9 قانون نظام پزشکی اعلام و پیگیری‌های لازم و قانونی بعمل آورده و نتیجه را جهت اطلاع جامعه پزشکی اعلام نمایند.

  در پایان ضمن تأکید مجدد بر نقش سازمان نظام پزشکی کشور ، پرهیز از ورود به مناسبات سیاسی و قدرت را لازمه این نهاد ارزشمند دانسته و از اعضای محترم جامعه پزشکی کشور می‌خواهیم انتخابات پیش رو را با حساسیت دنبال کرده و زمینه شکل‌گیری سازمانی کارآمد ، پاسخگو و مستقل را فراهم آورند.

 

 

                                                                                                       انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران

                                                                                                   20/9/91

 

بایگانی مطالب:

مطالب کدام بخش سایت بیشتر مورد نیاز شماست؟
پرسش و پاسخ
جشنواره شهید هدایت
کلینیک تخصصی دندانپزشکی
مجله علمی
نمایشگاه کتاب
نمایشگاه مواد و تجهیزات دندانپزشکی
نیازمندیها
   
:. کل کاربران ثبت شده: 173
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 22
:. تمام بازدید‌ها: 12566483
:. بازدید 24 ساعت قبل: 1466

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جامعه اسلامی دندانپزشکان می باشد.

صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت

Created in : 0.04 seconds with 46 queries by YEKTAWEB