نام کاربری :
رمز عبور :
  به خاطر بسپار
کلمه عبور را فراموش کرده ايد؟
ثبت نام کاربر جديد
AWT IMAGE

AWT IMAGE
جشنواره سال 1383: نفرات برتر پایان نامه رادیولوژی دهان و فک و صورت

نفرات برتر پایان نامه دوره تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت

.

 پایان نامه برتر دوره تخصصی رادیولوژی دهان و فک و صورت

  طراحی و ارزیابی نرم افزار تعیین لندمارکهای سفالومتری به صورت اتوماتیک

  استاد راهنما: دکتر مسعود ورشوساز

  نگارش: دکتر سپیده گورنگ

  دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

  چکیده

  انجام آنالیزهای سفالومتری مختلف برای تشخیص رابطه های دندانی و اسکلتی برای تمام بیماران مراجعه کننده جهت درمان های ارتودنسی و ارتوسرجری انجام می گیرد و از آنجا که کار تعیین لندمارکها کاری وقت گیر است و تعیین دقیق آنها به آموزش و تجربه و خطاهای فردی وابسته است، هدف از انجام این مطالعه تهیه و ارزیابی نرم افزار تعیین اتوماتیک لندمارکهای سفالومتری است.

  این مطالعه از نوع تشخیصی Diagnostic است. پس از آماده سازی و ساخت نرم افزار از روی 140 رادیوگرافی سفالومتری توسط گروه مهندسین پزشکی برای ارزیابی نرم افزار تعداد 10 عدد رادیوگرافی سفالومتری دیگر از بین رادیوگرافی های بیماران مراجعه کننده به بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی توسط دوربین دیجیتال وارد رایانه شدند و در اختیار سه متخصص ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی توسط نرم افزار بصورت اتوماتیک تعیین محل شدند و در نهایت نتایج به دست آمده از دو روش ، دستی و رایانه ای، توسط آزمون جفتی (Paired T Test) T با یکدیگر مقایسه شدند.

  نتایج کلی بدست آمده اینگونه نشانه می دهند که 51% از نقاط تعیین شده بوسیله نرم افزار با دقت 1mm و 63% با دقت 2mm اختلاف و 92% لندمارک ها با اختلاف 4mm تعیین شدند، در 7 نقطه از 10 نقطه مورد نظر در تحقیق حاضر، میانگین فاصله نقطه تعیین شده توسط کامپیوتر تا نقطه مرجع( میانگین سه مشاهده کننده) کمتر از اختلاف حداکثر فاصله نقطه تعیین شده توسط سه مشاهده گر بود و در نقطه B روش رایانه ای دارای دقت بالاتر نسبت به روش دستی( P =0/0 ) و در نقطه سلاروش دستی دارای دقت بالاتری نسبت به روش رایانه ای است( P = 0/036 )

  نتایج اسن مطالعه نشان داد که در تعیین اکثریت لندمارکها رایانه خطایی در حد خطای فردی مشاهده گرها داشته و شاید بتواند جایگزین مناسبی برای فرد در Tracing سفالومتری باشد.


.

 نفرات برتر پایان نامه دوره دکتری رادیولوژی دهان و فک و صورت

.

 پایان نامه برتر دوره دکتری رادیولوژی دهان و فک و صورت

 

  بررسی دقت اندازه گیری حجمی تومورهای سینوس فرونتال بوسیله توموگرافی کامپیوتری اسپیرال دوبعدی و سه بعدی به صورت In Vivo

  استاد راهنما: دکتر فرزانه مومنی ترکمان

  نگارش: سپهر سپاسی

 

  چکیده

  علیرغم استفاده روزافزون از تکنولوژی تعیین حجم بوسیله سی تی اسکن در ارزیابی های قبل و بعد از جراحی در نواحی مختلف بدن این روش در ناحیه ماگزیلوفایشیال مورد استفاده قرار نمی گیرد.

  هدف از این تحقیق مشخص کردن دقت اندازه گیری حجمی تومورهای سینوس فرونتال با استفاده از توموگرافی کامپیوتری اسپیرال ( Spiral CT ) 2بهدی و 3بعدی بصورت in vivo می باشد.

  در این تحقیق از 5 گربه استفاده شد. پس از بیهوشی گربه ها و ایجاد فلپ با استفاده از نوک تیز Pin ارتوپدی یک سوراخ به ناحیه سینوس فرونتال چپ گربه ایجاد شد. سپس 0/1 cc از نوعی ماده قالب گیری در پروتز( به عنوان شبیه ساز تومور) به درون سینوس فرونتال بوسیله سرنگ تزریق شد. از گربه ها Spiral CT گرفته شد. تخمین حجم بوسیله نرم افزاری دستگاه CT به صورت دو بعدی و سه بعدی صورت گرفت. با توجه به اینکه حجم ماده تزریق شده برای ما مشخص بود، از طریق مقلیسه آن با میزان حجم بدست آمده از برنامه نرم افزاری تخمین حجم دستگاه CT ، میزان دقت تعیین حجم دستگاه در دو Option 2بعدی و 3بعدی را مشخص گردید. برای مقایسه بین حجم واقعی تومور(حجم تزریق شده) و حجم محاسبه شده بوسیله CT از آزمون T استفاده کردیم.

  بین حجم واقعی تومور و حجم اندازه گیری شده بوسیله Spiral CT در Option 2بعدی اختلاف معنی داری وجود نداشت.( P > 0/05 ) همچنین بین حجم واقعی تومور و اندازه گیری حجمی تومور با Spiral CT در Option 3بعدی اختلاف معنی داری وجود نداشت( P > 0/05 ).

  اندازه گیری حجمی تومورها با استفاده از Spiral CT در هر دو Option 2بعدی و 3 بعدی از دقت بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است این روش در ارزیابی و طرح درمان نئوپلاسمهای فک و صورت بسیار مفید می باشد.


بایگانی مطالب:

مطالب کدام بخش سایت بیشتر مورد نیاز شماست؟
پرسش و پاسخ
جشنواره شهید هدایت
کلینیک تخصصی دندانپزشکی
مجله علمی
نمایشگاه کتاب
نمایشگاه مواد و تجهیزات دندانپزشکی
نیازمندیها
   
:. کل کاربران ثبت شده: 172
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 63
:. تمام بازدید‌ها: 12080901
:. بازدید 24 ساعت قبل: 1147

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جامعه اسلامی دندانپزشکان می باشد.

صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت

Created in : 0.04 seconds with 46 queries by YEKTAWEB