نام کاربری :
رمز عبور :
  به خاطر بسپار
کلمه عبور را فراموش کرده ايد؟
ثبت نام کاربر جديد
AWT IMAGE

AWT IMAGE
جشنواره سال 1383: نفرات برتر مقاله پژوهشی دندانپزشکی کودکان

نفرات برتر مقاله پژوهشی دندانپزشکی کودکان

.

مقاله پژوهشی برتر دندانپزشکی کودکان

 

  مقایسه کارآیی روش های مختلف پیشگیری در میزان پلاک دندانی در دانش آموزان 12 ساله منطقه 6 تهران


  نویسندگان: دکتر زیبا ملکی، زنده یاد دکتر صانعی، دکتر مسلمی، دکتر صبوری مطلق

 

  چکیده

  با توجه به اهمیت پلاک دندانی و تاثیر آن بر بیماری های پریودنتال و پوسیدگی دندانی و همچنین عدم اطلاع در مورد تاثیر روشهای مختلف پیشگیری بر کنترل پلاک دندانی، این تحقیق با هدف مقایسه کارآیی روش های مختلف پیشگیری در میزان پلاک دندانی در دانش آموزان 12 ساله شهر تهران انجام گردید.

  این بررسی به روش کارآزمایی بالینی بر روی 700 دانش آموز 12 ساله انجام گرفت. روش کار بدین گونه بود که تعداد 16 مدرسه راهنمایی ( 8مدرسه دخترانه و 8 مدرسه پسرانه) به روش تصادفی انتخاب شدند و طی معاینه بالینی PI (پلاک ایندکس) آنها به روش استاندارد تعیین و ثبت گردید. در کل، مدارس به 4 گروه تقسیم شدند. اولین گروه شاهد بود که هیچ روش پیشگیری در آن اعمال نشد. در گروه دوم آموزش بهداشت دهان ارائه شد، سومین گروه تحت ترغیب عملی و چهارمین گروه تحت آموزش و ترغیب عملی قرار گرفتند. بعد از گذشت یک سال هر چهار گروه مورد بررسی مجدد قرار گرفتند و شاخص PI اندازه گیری شد.

  یافته های این تحقیق نشان دادند در گروه شاهد، پلاک دندانی از کد 3 با فراوانی 8/30 درصد به کد4 با فراوانی 3/48 درصد افزایش یافت که از لحاظ آماری معنی دار بود( P < 0/05 ) . در گروه دوم پلاک دندانی از کد 3 با فراوانی 9/ 32 درصد به کد 2 با فراوانی 7/40 درصد کاهش یافت که از نظر آماری معنی دار بود( P < 0/05 ) . گروه سوم با افزایش پلاک دندانی از کد 3 با فراوانی 9/31 درصد به کد 4 با فراوانی 9/31 درصد مواجه شد که البته از نظر آماری نبود ( P > 0/05 ). در گروه چهارم پلاک دندانی از کد 3 با فراوانی 6/38 درصد به کد 2 با فراوانی 6/38 درصد تقلیل یافت که از نظر آماری معنی دار بود( P < 0.05 ). در کل سه گروه آزمایش شرایط بهتری نسبت به گروه شاهد نشان دادند.

  نتایج بر این مطلب دلالت می کردند که برای کاهش میزان پلاک دندانی و در نتیجه بالا بردن سطح بهداشت دهان افراد آموزش کافی و صحیح به تنهایی برای ایجاد انگیزه در فرد کافی می باشد.

بایگانی مطالب:

مطالب کدام بخش سایت بیشتر مورد نیاز شماست؟
پرسش و پاسخ
جشنواره شهید هدایت
کلینیک تخصصی دندانپزشکی
مجله علمی
نمایشگاه کتاب
نمایشگاه مواد و تجهیزات دندانپزشکی
نیازمندیها
   
:. کل کاربران ثبت شده: 172
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 95
:. تمام بازدید‌ها: 11923220
:. بازدید 24 ساعت قبل: 6283

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جامعه اسلامی دندانپزشکان می باشد.

صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت

Created in : 0.4 seconds with 51 queries by YEKTAWEB