نام کاربری :
رمز عبور :
  به خاطر بسپار
کلمه عبور را فراموش کرده ايد؟
ثبت نام کاربر جديد
AWT IMAGE

AWT IMAGE
جشنواره سال 1383: نفرات برتر مقاله پژوهشی پریودانتیکس

نفرات برتر مقاله پژوهشی پریودانتیکس

.

مقاله پژوهشی برتر پریودانتیکس

 بررسی وضعیت مرگ برنامه ریزی شده سلولی در بیماری پریودنتیت مزمن و پریودنتیت تهاجمی


نویسندگان: شهرام وزیری، دکتر روزبه خسروی، دکتر بهنام اسلامی ، دکتر شیرین کریمی ، دکتر فاطمه مشهدی عباس

 چکیده

مرگ برنامه ریزی شده سلولی ( Apoptosis) یک نوع مرگ فیزیولوژیک است. تحقیقات زیادی نشان دهنده اثر این فرایند در پاتوژنز بیماریهای پریودنتال بوده اند. اکثر این تحقیقات بر روی پریودنتیت مزمن ( Chronic Sever Periodontitis) انجام شده اند. هدف ما در این تحقیق بررسی اختصاصی بر روی مونونوکلئرهای بافت لثه در بیماری پریودنتیت تهاجمی ( Aggressive Periodontitis) بود.

مطالعه به روش تجربی – تحلیلی صورت پذیرفت. نمونه ها به سه دسته سالم، پریودنتیت مزمن و پریودنتیت تهاجمی تقسیم شده ، در هر کدام از گروه ها 15 نمونه قرار داده شد. نمونه ها پس از فیکس شدن در فرمالین 10 درصد بمدت 24 ساعت در پارافین قرار داده شدند. بوسیله میکروتوم از بلوکهای پارافینی مقطعهای 4 میکرونی تهیه شد. تکنیک بررسی دو آنتی بادی Fas ، Bcl-2 بوسیله Immunohistochemistry برسی شدند. مقطع های بافتی همچنین با H&E نیز رنگ آمیزی شدند. شمارش سلول ها در بافت ها به صورت مثبت (بیان گیرنده رنگ گرفته شده در سطح سلول) ثبت شد و آنالیزهای آماری روی آنها انجام گرفت.

 بروز گیرنده Fas در بیماری پریودنتیت تهاجمی 69/2± 86/3 بود. درصد بروز Bcl-2 در همین دسته بیماری 24/6 ± 57/36 درصد گزارش شد. در بیماری پریودنتیت مزمن این میزان به ترتیب برای گیرنده Fas (26/17 ± 73/37 درصد) و برای Bcl-2 (53/15± 34/68 ) بود. کاهش گیرندهFas و Bcl-2 در سطح سلول های منونوکلئر در نمونه های پریودنتیت تهاجمی از نظر آماری تفاوت معنی داری را در مقایسه با نمونه های سالم و پریودنتیت مزمن نشان داد(Pvalue <0/05 , Mann-whitney Test ) یافته ها بیانگر کاهش چشمگیر بیان گیرنده Fas در سلول های منونوکلئر در بیماری پریودنتیت تهاجمی بودند. بعلاوه این درصد در مورد گیرنده Bcl-2 نیز صادق بود و کمتر از نمونه های سالم و پریودنتیت مزمن بود. بنابراین می توان این چنین فرض کرد که اختلال در روند مرگ سلولهای منونوکلئر جمله عوامل اصلی در روند پاتوژنز بیماری پریودنتیت تهاجمی است.

بایگانی مطالب:

مطالب کدام بخش سایت بیشتر مورد نیاز شماست؟
پرسش و پاسخ
جشنواره شهید هدایت
کلینیک تخصصی دندانپزشکی
مجله علمی
نمایشگاه کتاب
نمایشگاه مواد و تجهیزات دندانپزشکی
نیازمندیها
   
:. کل کاربران ثبت شده: 172
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 222
:. تمام بازدید‌ها: 11923075
:. بازدید 24 ساعت قبل: 6184

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جامعه اسلامی دندانپزشکان می باشد.

صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت

Created in : 0.04 seconds with 46 queries by YEKTAWEB