نام کاربری :
رمز عبور :
  به خاطر بسپار
کلمه عبور را فراموش کرده ايد؟
ثبت نام کاربر جديد
AWT IMAGE

AWT IMAGE
جشنواره سال 1383: نفرات برتر پایان نامه پروتزهای دندانی

 نفرات برتر پایان نامه دوره تخصصی پروتزهای دندانی

.

 پایان نامه برتر دوره تخصصی پروتزهای دندانی

  بررسی اثرات اسپلینت تراپی و اکلوزال اجاستمنت بر TMD

  استادان راهنما: دکتر حبیب حاج میرآقا، دکتر علیرضا کشواد

  نگارش: دکتر افسانه شاهرخی راد

  دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

  چکیده

  جهت درمان TMD ، راهکارهای درمانی مختلفی همچون مشاوره، بیوفیدبک ، فیزیوتراپی و اکلوزال اجاستمنت وجود دارند. شکی نیست که تغییر اکلوژان از شایع ترین روش های درمانی این مشکل می باشد، اما با این وجود هنوز برای تعیین اثرات اکلوزال تراپی بر TMD به تحقیقات مینی بر شواهد، نیاز داریم.

  اهداف: مـطالـعه کـلیـنیـکـی حـاضر با هـدف تعـیـین اثـرات اسـپلـیـنت تـراپی و اکـلـوزال اجـاسـتـمنت در بـیـماری

  TMD( Temporomandibular Disorders) و همچنین مقایسه اثرات اکلوزال اجاستمنت با درمان پلاسبو (اجاستمنت ساختگی) طراحی شد. بیماران TMD که به دنبال درمان علایم خود مراجعه نموده بودند به طور رندوم به دو گروه مورد و شاهد تقسیم شدند. قبل از شروع مطالعه استرس بیماران توسط HAD Scale سنجیده شده و علایم کلینیکی و سمپتوم های Subjective بیماران توسط معاینه گر blind ثبت گردید. پس از آن، اسپلینت تراپی به مدت هشت هفته در هر دو گروه با شرایط مساوی انجام شده و علایم کلینیکی و Subjective بیماران مجددا ثبت گردید. بعد از این مرحله، بسته به اینکه بیمار به کدام گروه تخصسص یافته باشد، درمان اکلوزال اجاستمنت با متد Schuyler و یا mock equilibration ( تماس فرز non- cutting با دندانها) انجام شد. یک ماه پس از این پروسه علایم کلینیکی و Subjective بیماران مجددا ثبت شد و با رکوردهای قبلی مقایسه گردید.

  در پایان تست های آماری کاهش معنی داری ایندکس های Clinical , Subjective بیمار ( توسط ایندکس Helkimo ) پس از اسپلینت تراپی و اکلورال اجاستمنت را نشان دادند. نتایج حاصله از اثرات اکلوزال اجاستمنت نسبت به ابتدای مطالعه معنی دار و نسبت به درمان اسپلینت تراپی بدون معنی بود. ضمن اینکه اختلاف آماری معنی داری در نتایج درمان بین دو گروه مشاهده شد.

  با توجه به آنالیزهای آماری این مطالعه می توان نتیجه گرفت که:

  1. استفاده از اسپلینت اکلوزالی روش درمانی سودمندی برای بیماران TMD می باشد.

  2. در درمان بیماران TMD اکلوزال اجاستمنت نسبت به mock equilibration نتایج بهتری بدست می دهد.


.

نفرات برتر پایان نامه دوره دکتری پروتزهای دندانی

.

پایان نامه برتر دوره دکتری پروتزهای دندانی

  بررسی تاثیر رینگ لاینرهای خشک و مرطوب و روش بدون رینگ بر تطابق مارجین کراون ریختگی

  استاد راهنما: دکتر ابوالفضل صبوری

  نگارش: مازیار شیخ الاسلامی

  دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

  چکیده

  از آنجا که عدم تطابق مارجین رستوریشن ریختگی روی دندان تراش خورده باعث بروز مشکلات فراوان برای دندان و پریودنشیوم و صرف وقت و هزینه بسیار جهت ساخت رستوزیشن مجدد و درمان دندان و لثه می شود، بنابراین در مطالعات متعددی به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر روش های معمول سیلندرگذاری( استفاده از رینگ لاینر و روش بدون رینگ) بر تطابق رستوریشن ریختگی بررسی شده است. با این حال تناقضاتی در نتایج تحقیقات و اشکالاتی در روش تحقیق آنها وجود دارد بنابراین نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه وجود داشت. هدف از این تحقیق بررسی تاثیر چها روش معمول سیلندرگذاری- استفاده از یک لایه رینگ لاینر سلولزی خشک، یک و دو لایه رینگ لاینر سلولزی مرطوب و روش بدون رینگ- بر مارجینال گپ بین کستینگهای حاصل و خط خاتمه تراش دای است تا در نهایت روش مناسب، که باعث ایجاد کستینگهای مشابه و یکنواخت با حداکثر تطابق مارجین روی دای می شود، معرفی می گردد.

  روش یک و دو لایه رینگ لاینر مرطوب به علت کاهش مارجینال گپ کستینگهای حاصل روی دای و ایجاد مارجینال گپ قابل قبول از نظر کلینیکی و همچنین ایجاد نتایج مشابه با پراکندگی کم، روش مناسب و قابل اعتماد، جهت ساخت کستینگهای دندانی است.

  روش بدون رینگ مورد بررسی در این تحقیق به طور بسیار معنی داری از نظر آماری باعث افزایش وارجینال گپ کستینگهای حاصل روی دای می شود به طوری که اکثر کستینگهای حاصل از این روش دارای مارجینال گپ غیرقابل قبول از نظر کلینیکی هستند. همچنین پراکندگی و تکرارناپذیری نتایج حاصل از روش بدون رینگ به طور بسیار معنی داری از نظر آماری بیشتر از سه روش دیگر مورد بررسی در این تحقیق می باشد. با توجه به آسانتر بودن روش بدون رینگ توصیه می شود به منظور اصلاح این روش جهت ایجاد کشتینگهای مشابه و یکنواخت با مارجینال گپ فابل قبول از نظر کلینیکی تحقیقات بیشتر انجام شود.


بایگانی مطالب:

مطالب کدام بخش سایت بیشتر مورد نیاز شماست؟
پرسش و پاسخ
جشنواره شهید هدایت
کلینیک تخصصی دندانپزشکی
مجله علمی
نمایشگاه کتاب
نمایشگاه مواد و تجهیزات دندانپزشکی
نیازمندیها
   
:. کل کاربران ثبت شده: 172
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 89
:. تمام بازدید‌ها: 12285137
:. بازدید 24 ساعت قبل: 651

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جامعه اسلامی دندانپزشکان می باشد.

صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت

Created in : 0.03 seconds with 46 queries by YEKTAWEB