نام کاربری :
رمز عبور :
  به خاطر بسپار
کلمه عبور را فراموش کرده ايد؟
ثبت نام کاربر جديد
AWT IMAGE

AWT IMAGE
جشنواره سال 1388: نفرات برتر تالیف

نفرات برتر تالیف

.

تشخیص افتراقی لنفادنوپاتی های سر و گردن


مولفین: دکتر عباس جوادزاده بلوری٬ دکتر حسن حسین پور جاجرم٬ دکتر ریم امیر چقماقی٬ دکتر نصیر حسن زاده

انتشارات: دانشگاه علوم پزشکی مشهد٬ شماره 156٬ ٬تابستان 88

عقده های لنفاوی ناحیه سر و گردن حدود یک سوم عقده های لنفاوی بدن را تشکیل می دهند و ارزیابی این عقده های لنفاوی جزء معاینات معمول پزشکی و دندانپزشکی است. از این رو آگاهی از علل ایجاد کننده لنفادوپاتی های سر و گردن و نحوه افتراق معدود بیماران مبتلا به بیماریهای زمینه ای خطرناک از دیگر موارد خوش خیم و خود محدود شونده لنفادنوپاتی ضروری به نظر می رسد.

لنفادنوپاتی ها در اغلب موارد نتیجه بیماریهای گذرا و خود محدود شونده ای هستند که معمولا بدون عارضه خاصی بهبود می یابند. با این وجود گاهی اوقات اولین علامت بیماریهای تهدید کننده حیات همچون سرطانها و یا عفونت HIV می باشند. به دلیل فقدان مجموعه مدونی در زمینه تشخیص افتراقی لنفادنوپاتی های سر و گردن  در این نوشتار سعی شده است شایعترین بیماریهای  مسبب لنفادنوپاتی های گردنی و نیز شیوه های کاربردی جهت ارزیابی بالینی و تشخیص افتراقی آنها ارائه گردد.

.

 

سیری در تاریخ دندانپزشکی ایران از گذشته تا معاصر


گردآوری و نگارش: دکتر اسمعیل یزدی

انتشارات : فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران٬ سال 1388

برای بهره گیری شایسته و استفاده کارآمد از رشته های مختلف علوم٬ آگاهی به تاریخ گذشته و نحوه شروع و شکل گیری و سیر پیشرفت آن در طی زمانهای دور تا به امروز ضروری است و به همین دلیل ٬ مطالعه و پژوهش و گردآوری و تدوین مطالب تاریخی کاری پر ارج و گامی بلند در سلسله مراتب علمی به شمار می رود.

دندانپزشکی به عنوان رشته ای از علوم که با مطالعه و تحقیقات پیشگیری و درمان بیماریها و اختلالات دندانها و سایر بافتهای دهان سر و کار دارد٬ مانند پزشکی سابقه ای بسیار کهن و دیرینه دارد و در قرون و اعصار گذشته مورد استفاده بوده است و امروز به صورت علمی و بسیار پیشرفته ارائه می شود.

بررسی تاریخی نشان می دهد که انسانهای ماقبل تاریخ نیز همانند مردمان عصر حاضر از بیماریهای دندانی رنج می برده اند و بررسی جمجمه انسانهای نئاندرتال که بیست و پنج هزار سال قبل زندگی می کرده اند آسیبهای دندانی مشابه امروز را نشان می دهد.

اولین آثار ثبت شده مربوط به عوارض دندانی در لوح های سفالی سومری ها ثبت شده است که مربوط به 2500 سال قبل از میلاد مسیح بوده و در مورد درمان دندان درد و کشیدن دندان توضیحاتی داده شده است. از جمله دخالت کرم را در بیماریهای دندانی مطرح می کند که تا به امروز نیز در افکار عمومی باقی مانده و کرم خوردگی دندان مترادف با پوسیدگی در محاورات عمومی به کار می رود.

در قرون وسطی پزشکان ایرانی و عرب پرچمدار پیشرفت علوم از جمله علوم پزشکی بوده اند و بزرگانی از این دیار سر برآورده اند که دنیای علم و اندیشه آنان را به دلیل آثار گرانسنگ و ارزشمندی که از خود به یادگار گذاشته اند به عنوان پایه گذاران و پیش آهنگان علمی در دنیا شناخته و گرامی داشته شده است.

بایگانی مطالب:

مطالب کدام بخش سایت بیشتر مورد نیاز شماست؟
پرسش و پاسخ
جشنواره شهید هدایت
کلینیک تخصصی دندانپزشکی
مجله علمی
نمایشگاه کتاب
نمایشگاه مواد و تجهیزات دندانپزشکی
نیازمندیها
   
:. کل کاربران ثبت شده: 171
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 438
:. تمام بازدید‌ها: 10764886
:. بازدید 24 ساعت قبل: 17334

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جامعه اسلامی دندانپزشکان می باشد.

صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت

Created in : 0.3 seconds with 49 queries by YEKTAWEB