نام کاربری :
رمز عبور :
  به خاطر بسپار
کلمه عبور را فراموش کرده ايد؟
ثبت نام کاربر جديد
AWT IMAGE

AWT IMAGE
مقدمه: مطالب صفحه اول

  دیدگاه

 

  1-

  بنام خدا

 

  « بیانیه جامعه اسلامی دندانپزشکان پیرامون عملکرد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حوزه آموزش دندانپزشکی»

 

  با نگاهی گذرا به وضعیت سیاست گذاری آموزش دندانپزشکی در طی سالیان اخیر می‌توان دریافت که این حوزه باید مورد توجه و تا ٔ مل جدی قرار گیرد.

  افزایش جذب دانشجویان با صدور بی‌رویه مجوز تا ٔ سیس دانشکده‌های متعدد و دانشکده های بی مسمّای بین المللی، بدون ظرفیت‌سازیهای لازم سخت افزاری و نرم افزاری و گاهاً بر اساس درخواستهای آمرانه نشان از عدم سیاستگذاری صحیح و اصولی در حوزه آموزش دندانپزشکی دارد.

  متا ٔ سفانه باید اذعان کنیم که فقدان فضای فیزیکی مناسب، کمبود تجهیزات لازم، کافی نبودن تعداد هیئت علمی و از همه مهمتر عدم ظرفیت مناسب منطقه‌ای و شرایط داخلی ضرورت تا ٔ سیس دانشکده‌های دندانپزشکی نوظهور را از استانداردهای لازم دور کرده است. جذب دانش‌آموزان نخبه، مستعد و باهوش که با داشتن بالاترین نمرات کنکور و به امید پرورش در فضای مناسب آموزشی به این دانشکده‌ها فرستاده می‌شوند نتیجه‌ای جز احساس یا ٔ س، افسردگی و بی انگیزگی آنها را به همراه نخواهد داشت و طبیعی است که پیامد این امر کاهش جدی سطح آموزش است که منجر به سرخوردگی و کم‌توانی در ارائه خدمات دندانپزشکی می‌شود و نهایتاً دود این تصمیمات غلط و نتایج آن به چشم مردم شریف و نیازمند کشور خواهد رفت. علاوه بر آنچه گفته شد شاهد فارغ التحصیلانی خواهیم بود که علی‌رغم هوش وافر و ظرفیت بالای علمی آن گونه که باید نتوانسته‌اند بهره کاملی از ظرفیت موجود در دانشگاه برده و مهارتهای عملی خود را توانمند سازند و بالاجبار پس از فارغ التحصیلی به منظور پر کردن خلاء‌های علمی و عملی خود جذب دوره‌های آموزشی کوتاه مدتی می‌شوند که عمدتاً استانداردهای لازم را به دلیل عدم نظارت کامل از سوی نهادهای ذیربط ندارند.

  در همین راستا اجبار به گسترش دوره‌های تخصصی به دانشکده‌های دندانپزشکی که برخی طبق گـزارش گـروههای کارشناسی اعزامی از طرف دبیرخانه شورای آموزش دندانپـزشکی و تخصصی نیز فاقد حداقل شرایط پذیرش دستیاری بوده‌اند بسیار سؤال برانگیزتر است.

  صراحتاً اعلام می‌کنیم که مخالف گسترش دانشکده‌های دندانپـزشکی و پرورش نیروی متخصص برای کشور نیستیم ولی معتقدیم انجام این امر بایستی اولاً بر اساس نیازسنجی علمی و کارشناسی و ثانیاً بر پایه استانداردهای معتبر علمی صورت پذیرد نگاه و نگرش کمیت گرا که صرفاً بالا بردن آمار و ارقام را سرلوحه فعالیت خود ساخته است نه تنها در دراز مدت مشکل بهداشت و درمان مردم را حل نخواهد کرد بلکه با ازدیاد افراد غیر توانمند اعتماد عمومی را به جامعه دندانپزشکی ایران که سالیان سال از اعتبار و توانمندی بالایی در داخل و خارج از کشور برخوردار بوده خدشه دار خواهد کرد.

  بارها دغدغه مسئولین مبنی بر ازدیاد تعداد دانشکده ها پیشگیری از اعزام بیشتر جوانان جهت تحصیل در رشته دندانپزشکی به خارج از کشور اعلام شده است. سوال مطرح این است که آیا با وجود افزایش چند برابری دانشکده های دندانپزشکی تعداد فارغ التحصیلان خارج از کشور که به میهن بازگشته اند کاهش یافته است؟ در حالی که همه ساله شاهد افزایش تعداد شرکت کنندگان در امتحانات جایابی فارغ التحصیلان خارج از کشور هستیم .

  سوال دیگر در مورد تاثیر ازدیاد دندانپزشک و ارتباط مستقیم آن با سلامت دهان و دندان مطرح می شود این است که آیا افزایش تعداد دندانپزشکان طی سالهای اخیر منجر به بهبودی شاخصهای سلامتی مثل DMFt شده است یا خیر؟ در حالی که شواهد متاسفانه نشانگر افزایش این شاخص بوده است.

  این زخمهای عمیق چنانچه به سرعت و دقت مورد درمان صحیح و اصولی قرار نگیرند همچون عارضه‌ای مزمن به درمان پیچیده و پرهزینه‌ای نیاز خواهد داشت که ممکن است از توان مدیران مجرب هم خارج باشد.

  مسلم است تا مسئولین امر استراتژی روشن و واضحی در خصوص امر آموزش و خدمات ندارند وضع به همین منوال خواهد بود،وشاید به مراتب عمق فاجعه عمیق و عمیق‌تر گردد. در پایان ضمن باور به اینکه اکثر اعضای محترم شورای آموزش تخصصی دندانپزشکی وزارت متبوع از قصد و نیت خیر برخوردار بوده و اقدامات مفید و دلسوزانه‌ای نیز در کارنامه خود دارند، اعلام می‌کنیم آنچه گفته شد دغدغه ها، نگرانی و نقدهای مشفقانه است که حرف دل بسیاری از اساتید، صاحبنظران و دلسوزان و کارشناسان امر آموزش دندانپزشکی است که از سر خیرخواهی می‌گویند وما نیز به روش های دیگر آن را به مسئولان انتقال داده ایم و امیدواریم موارد ذکر شده با نگاه مثبت و با دقت مورد نظر قرار گیرد و اعلام می کنیم چنانچه تصمیمات مهم و بنیادی مرتبط با آموزش دندانپزشکی با مشورت اهل فن و خصوصاً انجمنهای علمی صورت پذیرد و نظرات کارشناسی آنان به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، آنچه در عمل اتفاق می افتد از پشتوانه علمی و استحکام بیشتری برخوردار بوده و قطعاً حمایت قاطبه جامعه دندانپزشکی کشور را به دنبال خواهد داشت. 

  جامعه اسلامی دندانپـزشکان

 

 2-

  بیانیه جامعه اسلامی دندانپزشکان پیرامون انتخابات انجمن دندانپزشکی ایران

 

  وجود انجمنهای علمی-صنفی و تشکلهای مدنی از جمله نیازهای ضروری یک جامعه و باعث قوام و استحکام رابطه دولت و ملت است. این نهادها چنانچه از اعتبار و جایگاه مناسب برخوردار باشند ضمن پرکردن شکاف حاکمیت با مردم، نقش مهمی در ثبات جامعه ایفا نموده و می‌توانند بخش مهمی از مسئولیت‌های دولت در اداره کشور را به عهده بگیرند.

  در این بین جایگاه انجمنهای علمی-صنفی گروه پزشکی بسیار ویژه و خاص است چه اینکه بر اساس نظرسنجی‌ها و آمار به دست آمده جامعه پزشکی در میان سایر حرف و مشاغل حتی قشر فرهنگی و روحانی از بالاترین اعتماد در بین مردم برخوردار بوده و اولین گروه مرجع در بین گروههای اجتماعی است که به طور طبیعی دولتمردان بایستی مواجهه مناسب با ایشان را در دستور کار قرار دهند.

  جامعه دندانپزشکی کشور در چند سال اخیر علیرغم ضعف موجود در مدیریت کلان و برنامه‌ریزی دندانپزشکی کشور در نهادهای دولتی از انسجام بسیار خوب و والایـی برخوردار بوده است. انجمن دندانپـزشکی ایران (انجمن مادر) در کنار 11 انجمن تخصصی دیگر ضمن برگزاری منظم کنگره‌ها، همایشهای علمی و نشریات پژوهشی با حضور مستمر و مؤثر در مراکز مختلف مشورتی و تصمیم‌گیری توانسته است نقش ویژه‌ای را در بین سایر انجمنهای گروه پزشکی ایفا کند. ماحصل این تلاشها به ارتقاء جایگاه علمی در دنیا و نیز اعتبار بالای آن در مجامع صنفی بین المللی و شناخته شدن آن به عنوان یکی از فعالترین مجموعه‌های دندانپزشکی در سطح منطقه و جایگاه ویژه آن در فدراسیون جهانی دندانپزشکی ( FDI ) است.

  جامعـه اسلامی دندانپزشکان در سنوات گذشته با توجه به جایگاه رفیع انجمن دندانپزشکی فارغ از اینکه در سطح هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی چه افرادی حضور داشتند، با هدف ایجاد همدلی در مجموعه دندانپزشکی کشور و تلاش در جهت حذف تنش‌های قبلی که موجب اتلاف انرژی و توان دندانپزشکان می‌گردید سعی نموده است که همراه با کلیه انجمنهای علمی و تخصصی موجبات تقویت انجمن دندانپزشکی ایران را به عنوان خانه دندانپزشکان تقویت نماید و نتیجه این تلاش و همراهی موجب گردید که با ایجاد روحیه همکاری و همبستگی در انتخابات گذشته حضور آحاد دندانپزشکان کشور با رشد بیش از چهار برابر نسبت به انتخابات قبلی، همه سلایق در آن شرکت نمایند تا در نتیجه هیئت ‌مدیره منتخب با قاطعیت بیشتری بتواند به‌ عنوان نماینده دندانپزشکان در تصمیمات کلان کشوری اثرگذاری داشته و منافع آنها را پاس بدارد.

  جامعــه اسلامـی دندانپـزشکان ضمن تبـریک به منتخبـان محتــرم هیئت ‌مدیـره انجمن در انتخابـات اخیــر انجمن دندانپـزشکـی با ترکیبی از چهره‌های با سابقـه و جوان از گـرایشهـای مختلف صنفی و مقبول جامعـه دندانپـزشکی که توانستند با کسب اعتماد اکثریت اعضای حاضر در مجمع عمومی انجمن دندانپزشکی ایران، مسئولیت اداره انجمن را به عهده بگیرند نیز انتظار دارد با دقت نظر و انجام وظایف قانونی و تقویت هیئت مدیره و ارتقای جایگاه انجمن دندانپـزشکـی ایران بکوشند تا ضمن ادامه و شتاب حرکت رو به رشد گذشتـه، از ایجاد حساسیت در نهادهای بین‌المللی مرتبط نیز جلوگیـری شود.

  متا ٔ سفانه در همین مدت شاهد هستیم که این اجتماع و همبستگی به مذاق دو گروه خوش نیامده است. گروهی که به دلیل جایگاه دولتی و مسئولیت در مصادر اجرایی ، اقتدار و اعتبار تشکلهای علمی-صنفی را در تعارض با افزایش اختیارات خود می‌بینند و یک گروه اجتماعی ضعیف، تابع و بی‌هویت را طلب می‌کنند و گروهی دیگر که با پیروی از کیش شخصیت، خودکامگی و تمامیت‌طلبی چونان قطره‌ای از پیوستن به دریای همدلی و همبستگی جامعه دندانپزشکی خودداری کرده و جامعه دندانپزشکی را فرمانبردار خود می‌خواهند. ابزار گروه اول استفاده از اختیارات قانونی، فراقانونی و دخالت دادن دیدگاه‌های سیاسی در تصمیم‌گیریهای غیرسیاسی و ابزار گروه دوم ایجاد فضای تنش، تخریب، هوچی‌گری و سوار شدن بر موج دروغ، نیرنگ و فریب است و عجیب اینکه این دو گروه علیرغم دیدگاه‌های متفاوت ایدئولوژیک در یک امر با هم همراه شده‌اند و آن تضعیف نقش گروههای اجتماعی و تهدید ساز و کارهای دموکراتیک در فضای جامعه است. جامعه اسلامی دندانپزشکان در چند سال گذشته با پرهیز از ورود به دسته‌بندیهای صنفی-حرفه‌ای سعی کرده است مصلحت عام و منافع دندانپزشکی کشور و همکاران را دنبال نموده و با حضور خود منافع عمومی جامعه دندانپزشکی را مهمترین اولویت خود قرار دهد.

  در همین راستا در وهله اول نسبت به تصمیم‌گیران اجرائی کشور یادآور می‌شویم مراقب باشند که برخی اختلاف سلایق و یا قرابتهای مقطعی، ایشان را از دایره عدالت و انصاف خارج ننموده و خدای ناکرده سرنوشت بزرگترین و با سابقه‌ترین تشکیلات علمی-صنفی گروه پزشکی را در معرض تحدید و تهدید قرار ندهند.

  از طرف دیگر به آن دسته از افرادی که با حضوری مداوم در بخش کوچکی از جامعه دندانپزشکی به دنبال ایجاد تنش بوده و اعتماد و همبستگی جامعه دندانپزشکی را بر نمی‌تابند، توصیه می‌نماییم که حفظ منافع دندانپزشکان را در اولویت خود قرار دهند و بدانند که ادامه روند ترویج فضای تفرقه و تهمت پراکنی نه تنها موجبات از دست رفتن منافع جمعی دندانپزشکان خواهد شد، بلکه آنان نیز خود از این شرایط سودی نخواهند برد و نهایتاً مطرود قاطبه جامعه دندانپـزشکی کشور خواهند گـردید.

  جامعـه اسلامی دندانپـزشکان  

  اخبار

1-

AWT IMAGE

2-

خبر بالای صفحه (همان صفحه اول ارسال شده توسط خودتان)مربوط به جشنواره هدایت

3-

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: سلامت دندان های دایمی درگرو رعایت بهداشت دندان های شیری است

تهران- استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سلامت دندان های دایمی در گرو رعایت بهداشت دندان های شیری است بنابراین والدین نباید نسبت به حفظ سلامت دندان های شیری فرزندان خود بی تفاوت باشند. 'محمد اثنی عشری' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: معمولا دندان های شیری زودتر از حد پوسیده و کشیده می شوند که این امر سبب می شود تا فضای دندان دایمی از بین برود و دندان دایمی به سمت بیرون و یا به صورت کج رشد کند. وی با اشاره به اهمیت حفظ دندان های شیری، افزود: والدین باید دقت داشته باشند تا دندان های شیری فرزندان خود را حفظ کنند و چنانچه این دندان ها پوسیده یا دچار مشکلات دیگری شد تا زمان افتادن دندان برای حفظ و نگهداری آن هر گونه اقدام پزشکی لازم را انجام دهند. این متخصص اندودانتیکس اضافه کرد: با رویش دندان‌های شیری از 9 ماهگی تا 24 ماهگی، کودک می‌تواند با تکمیل رژیم غذایی و خوردن غذاهای سخت‌تر و جایگزینی آنها به‌جای شیر و غذاهای نرم، علا‌وه بر رشد به تقویت و شکل‌گیری عضلات صورت خود کمک کند. اثنی عشری گفت: از مهم‌ترین علل ارزش حفظ دندان‌‌های شیری، حفظ فضای دندان‌های دائمی توسط دندان‌های شیری است چرا که در زیر هر دندان شیری، جوانه یک دندان دائمی وجود دارد که به صورت طبیعی سیر رویش خود را انجام داده و در سن تعیین شده، با لق شدن و افتادن، دندان دائمی در محل خود در فک نمایان می‌شود. وی ادامه داد: مهم‌ترین علت از ‌دست دادن دندان‌های شیری، پوسیدگی دندان‌ها است که بر اثر بهداشت ضعیف، تغذیه نادرست و عدم مراجعه به موقع به دندانپزشک متخصص کودک است.

کد خبر: 30732516 (2274227)

تاریخ انتشار: 1390/10/05 - 14:22

4-

 متخصص بیماری های دهان و دندان: مصرف دخانیات از مهم ترین عوامل ابتلا به سرطان دهان است تهران - فوق تخصص بیماری های دهان و دندان هشدار داد مصرف دخانیات به دلیل وجود نیکوتین و مواد شیمیایی از مهم ترین علل ابتلا به سرطان دهان است. دکتر' محبوبه پور زاد ' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان باعث ایجاد عفونت های قارچی شده و زمینه را برای بروز سرطان دهان بوجود می آورد. وی ایجاد لکه سفید در دهان، زخم در لب، درد، تورم، قرمزی و ضایعات تخریبی مزمن در روی لب را از علایم سرطان دهان برشمرد و اظهار داشت: این سرطان از شایع ترین بیماری های دهان است و بسیاری از افراد از آن اطلاعی ندارند. پور زاد تصریح کرد بسیاری از افرادی که دخانیات می کشند، از ماهیت تنباکوهای غیر تدخینی آگاه نیستند و آنها را به عنوان خوشبو کننده دهان و تسکین دهنده دردهای دندان استفاده می کنند، در حالی که این تنباکوها ضایعات پیش سرطانی ایجاد می کند. به گفته این پزشک، حدود 80 درصد سرطان دهان با عدم مصرف دخانیات قابل پیشگیری است

کد خبر: 30732226 (2274210)

تاریخ انتشار: 1390/10/05 - 12:50

5-

 استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: مسواک زدن به صورت افقی منجر به پوسیدگی طوق دندان می شود 
 تهران - استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گفت: مسواک زدن به صورت افقی منجر به پوسیدگی طوق دندان(ﻧﺎﺣﻴﻪ اﺗﺼﺎل ﻟﺜﻪ ﺑﺎ دﻧﺪان) می شود. 'محمد اثنی عشری' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: درست مسواک زدن یکی از اصولی است که افراد برای سلامت دندان باید به آن توجه داشته باشند. وی با بیان اینکه عوامل دیگری در پوسیدگی طوق دندان موثر است، گفت: افرادی که شیرینی و شکلات زیادی استفاده می کنند، افرادی که در معرض اسید هستند و افراد بالای 50 سال دچار پوسیدگی طوق دندان می شوند. این اندودانتیکس افزود: بیشترین عامل پوسیدگی طوق دندان، عدم رعایت اصول مسواک زدن است. اثنی عشری اضافه کرد: بسیاری از مردم بیش از آنکه در پی یادگیری روش صحیح مسواک‌کردن باشند بدنبال خرید مسواک‌های گران و پر زرق و برق هستند. وی با بیان اینکه روش های غلط در مسواک زدن باعث زخمی شدن لثه و سایش دندان ها می‌شود، افزود: برای آنکه سطوح دندان‌ها شیار لثه‌ای در همه قسمت ها یکسان نظافت شود و هیچ قسمتی فراموش نشود، یا آنکه دوباره و سه‌باره مسواک نشود، لازم است از نظم و ترتیب خاصی استفاده کرد. استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: برای تمیز شدن دندان‌ها نیازی به محکم کشیدن مسواک بر روی آنها نیست. استفاده از روش صحیح مسواک‌کردن برای رسیدن به این هدف کافی است. وی با بیان اینکه مسواک‌کردن باید آهسته، با احتیاط و دقیق باشد به مردم توصیه کرد تا از مسواک‌کردن عجولانه خودداری کنند.

کد خبر: 30732063 (2274199)

 تاریخ انتشار: 1390/10/05 - 12:02 تبلیغات

1- حذف تمامی تصاویر مربوط به تبلیغات فعلی

2- افزودن لوگوی  مجله دندانپزشکی جامعه اسلامی دندانپزشکان و تصویر کلینیک تخصصی دندانپزشکی فلسطین

AWT IMAGE

AWT IMAGE

بایگانی مطالب:

مطالب کدام بخش سایت بیشتر مورد نیاز شماست؟
پرسش و پاسخ
جشنواره شهید هدایت
کلینیک تخصصی دندانپزشکی
مجله علمی
نمایشگاه کتاب
نمایشگاه مواد و تجهیزات دندانپزشکی
نیازمندیها
   
:. کل کاربران ثبت شده: 173
:. کاربران حاضر در وبگاه: 0
:. میهمانان در حال بازدید: 15
:. تمام بازدید‌ها: 12443174
:. بازدید 24 ساعت قبل: 440

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جامعه اسلامی دندانپزشکان می باشد.

صفحه اصلی | درباره ما | ارتباط با ما | نقشه سایت

Created in : 0.04 seconds with 46 queries by YEKTAWEB